Úvod Pražský klub Organizátorům Hnutí Brontosaurus

 Klub přátel Lukova
Úvod
O nás
Hrad Lukov
Místa kam jezdíme
Jak se zapojit
Organizátoři
Kursy, školení
Napsali o nás
Naši partneři
Kontakty

 Forum

 Plánované akce

 Kronika - fotogalerie
2012
2011
2010
2009 a starší

 Lukovské království
Jméno:
Heslo:
 

wired by CESNET2

Klub přátel Lukova

Připomínky ke stránkám,
fotky, texty...
posílejte na
vera(tečička)konupkova
(zavináček)
centrum(bod)cz

© 1996 - 2009
>>Úvod >>1998 >>Ještěřička 02

LUKOVSKÁ JEŠTĚŘIČKA č. 2 / 1998

Informačník ZČ Hnutí Brontosaurus Klub přátel Lukova

Ahoj, kamarádi a kamarádky!

Zdravím Vás s jarní Ještěřičkou. Mrzí mne, že jen něco přes 20 členů a příznivců KPL projevilo zájem o Ještěřičku, o Ještěra ještě méně. Za ty, kteří mi poslali 50,-Kč na Ještěra či alespoň 100,-Kč na členské příspěvky 1998, odešlu Kanceláři Brontosaura 70,-Kč předplatného.

Vzhledem k přístupu mnohých členů na internet bude Ještěřička i tam. Zatím jen na stránce Ondry Surého - emajl SHADE@MAYA.CZ, ale Ivoš Vlk již naskenoval několik fotek a vybírá vhodný server pro stránky KPL, SPHL, historii a současnost hradu Lukova. U Econnetu to vyjde nejlevněji, ale je jen malý prostor. Předpokládám, že začneme někdy v červnu. Já mám nový emajl, opravte si to v blbnících a počítačích: L.HUDECEK@CRA.CZ, starý už neexistuje.

Evropská unie i ministerstvo školství konečně uvolnily peníze. 28. května půjdu podepsat smlouvu s Nadací rozvoje občanské společnosti, která nám z prostředků PHARE EU poskytne 35.000,-Kč na pomoc obcím kolem Lukova s popovodňovými úpravami veřejných prostranství. Ještě v červnu by mohla proběhnout brigáda ve Fryštáku, další budou součástí každého turnusu PsB a podzimních víkendovek.

Také Kancelář Brontosaura již píše smlouvy na dotace MŠMT ČR jednotlivým článkům. Dostaneme přes 30.000,-Kč na víkendovky, přes 20.000,-Kč na "sdružení" (materiál, propagace, kursy?, Internet, poštovné aj.), přes 40.000,-Kč na PsB (20,-Kč / dítě do 18 let a den, bohužel nám nebyly uznány lépe dotované integrované tábory), do 8.000,-Kč na podzimní a zimní prázdniny. Z dotace na PsB spotřebujeme asi polovinu až dvě třetiny , zbytek poskytneme pravděpodobně na tábor Pražského dětského sboru.

Další peníze na PsB dostaneme od obce (část přímo, část ve formě pohledů a brožurek přes SPHL). Minimálně by to mělo být asi 300,-Kč na jeden pracovní den. Nové pohledy jsou moc pěkné, turistům se líbí. Výše příspěvku od obce závisí samozřejmě na pracovní aktivitě a pořádku na hradě.

Dotace MŠMT umožnily i vytištění Ještěra Speciál s inzercí PsB (i letos šotek při přepisování trochu řádil). Ještěra předplatíme těmto lidem: Kopa, Zárubová, Dražil, Surý, další doplním později...

Ještěřičku dostanou OHB + Kopa, Špaček, Rabasová, Holík, Surý, Zachařová, Martin ?, Kopáčková, Zárubová, Jungová, Štemberová, Grygárek, ...(musím si v tom udělat pořádek).

Na Lukově se pilně pracuje, dozdívá se severní stěna paláce , aby se klenby mohly brzy utěsnit vrstvou jílu proti dešťové vodě. Byla vykácena velká část předhradí (obec chce pozemek předhradí vyměnit s lesním závodem za nějaký jiný). Při kácení se lesáci strefili do kadibudky, nová se bude stavět v druhém příkopu mezi hradem a Prádly. Prostor před hradem teď velmi hyzdí boudy na materiál, ta první s nářadím byla otočena zády k černé, takže teď všechny 3 tvoří kompaktní celek. Na Čarodějnicích jsme uklidili náš kontejner, znovu poskládali trámky a fošny a prak vyhodili na půdičku postavenou SPHL. Uklidili jsme i zbylé tyče na týpí do vstupní věže. Ta se letos zateplí a protipožárně ošetří, na což sháníme finance (KPL asi 10.000,-Kč, SPHL asi 15.000,-).

V blízké budoucnosti se počítá s postavením nové boudy na základech hospodářských budov na předhradí, kam by se soustředil materiál, nářadí, lapidárium s nálezy, kuchyň a jídelna, na půdě by byla brontosauří noclehárna. Letos na to však peníze rozhodně ještě nebudou. Varianta hotýlku na témže místě už naštěstí padla, další části původního projektu se však realizovat budou asi již v příštím roce (velké ohniště, úprava Svatojánky na rozhlednu). Vše závisí na převodu pozemků.

Po dokončení ochranné zídky (zábradlí) západního paláce se bude opravovat vysypaná zeď u gotické brány a vypadená jižní hradba u opravených pilířků. Začalo se již s vykopávkami zepředu od výpadové (tajné) chodbičky směrem ke gotické bráně, kterou by se mělo procházet v původní výšce terénu. Také na hlavním nádvoří pokračuje vyklízení suti podél severní hradby, po jeho dokončení začneme s odklízením suti kolem východního paláce. Na studnu na předhradí již asi letos nedojde.

Každý rok máme problémy s obsazením prázdnin a víkendů týmy organizátorů. Proto doporučte svým kamarádům, šikovným účastníkům apod. absolvování organizátorského kursu na Lukově 1.-9. srpna. Nezapomeňte ani na závěrečný prázdninový víkend se setkáním všech turnusů, dnem otevřených dveří a valnou hromadou KPL.

Příští číslo Lukovské ještěřičky bude speciální pro účastníky PsB 98 na Lukově. Toto číslo mejlujeme nebo rozesíláme našim organizátorům a těm, kteří si o to napsali.

V Praze 27. května 1998                                       George

ZČ HB KPL, Jiří Dražil, Španielova 1291/6, 163 00 Praha 6-Řepy,
tel. 02/3019775 večer, do zaměstnání 02/67005956, E-mail: kpl@email.cz