Úvod Pražský klub Organizátorům Hnutí Brontosaurus

 Klub přátel Lukova
Úvod
O nás
Hrad Lukov
Místa kam jezdíme
Jak se zapojit
Organizátoři
Kursy, školení
Napsali o nás
Naši partneři
Kontakty

 Forum

 Plánované akce

 Kronika - fotogalerie
2012
2011
2010
2009 a starší

 Lukovské království
Jméno:
Heslo:
 

wired by CESNET2

Klub přátel Lukova

Připomínky ke stránkám,
fotky, texty...
posílejte na
vera(tečička)konupkova
(zavináček)
centrum(bod)cz

© 1996 - 2009
>>Úvod >>1998 >>Ještěřička 03

LUKOVSKÁ JEŠTĚŘIČKA č. 3 / 1998

Informačník ZČ Hnutí Brontosaurus Klub přátel Lukova

Milí členové KPL a účastníci PsB na Lukově!

Toto číslo LJ je určeno především pro účastníky a účastnice letošních PsB. Pro ty, kteří o nás ještě mnoho nevědí, nabízíme pár informací o naší organizaci.

Hnutí Brontosaurus je nevládní nezisková organizace zaměřená na životní prostředí. Vznikla v lednu 1990, ale tradice hnutí s malým h sahá do roku 1974. Tehdy proběhla Akce Brontosaurus jako odezva světové konference o životním prostředí ve Stockholmu v r. 1972. Akce navzdory jediné mládežnické organizaci, v jejímž rámci musela probíhat, přešla v hnutí, které směřovalo i bez "sametové revoluce" k samostatnosti.

Hnutí Brontosaurus má přes 40 základních článků s necelou tisícovkou členů, z nichž polovina je organizována v Brontosauřích dětských oddílech BRĎO. Na valné hromadě HB, svolávané zpravidla jednou ročně, je volena Rada Brontosaura (nyní má 5 členů a zasedá většinou v Přerově). Radě pomáhá Kancelář Brontosaura (nyní v Jeseníku) jednat s úřady a shánět peníze na činnost celého HB. Na Radu a Kancelář se občas dovoláte na čísla 0645/412174 nebo 411396, linky 220, 281, E-mail: hbront@jes.czn.cz. Členové HB si mohou předplatit informační bulletin Ještěr.

Klub přátel Lukova je jedním z největších základních článků HB, nyní má 140 členů, z toho 55 jednotlivců a 29 rodin. Rodinné členství je výhodné, neboť za jednotlivého člena odvádíme RB 50,- Kč, za rodinu jen 75,-Kč. Další peníze (3 nebo 7%) odvádíme RB za zprostředkování dotací. Letos jsme dostali dotace na víkendovky, hospodářsko-správní výdaje, letní tábory a tábory o podzimních a vánočních prázdninách. Dotace na tábory jsou jen na děti do 18-ti let, ale navíc jsme získali grant od Nadace rozvoje občanské společnosti z prostředků PHARE na pomoc obcím kolem Lukova s úpravami veřejných prostranství po loňských povodních.

Členové KPL jsou většinou účastníky našich PsB a víkendovek, kterým se na Lukově zalíbilo tak, že se tam chtějí občas vracet. Členské příspěvky pro ně jsou již zahrnuty v účastnických poplatcích PsB (respektive členové mají slevu ve výši členských příspěvků KPL). Členům, kteří projeví zájem, posíláme zdarma vlastní informačník Lukovská ještěřička. Zájemci o Ještěra zaplatí za předplatné jen 50,-Kč, dalších 20,-Kč doplácíme my. Mezi další členské výhody patří možnost zapůjčení ekologické a ekovýchovné literatury a tábornického materiálu či levnější poplatek za přespání na naší základně v Lukově. Účastníci jsou na našich akcích pojištěni u Hasičské vzájemné pojišťovny.

KPL má 31 Organizátorů HB, kteří vedou jednotlivé turnusy Prázdnin s Brontosaurem a víkendovky. Protože polovina OHB již přestala aktivně působit, školíme každoročně několik organizátorů nových. Přesto jich je stále málo, víkendovek by mohlo být mnohem více. Zvláště letos, kdy na ně máme dostatek financí. Víkendovka je akce do 5 dnů s nejméně 5 lidmi. Dotace nám dává 30,-Kč na osobu a den, lze z ní zaplatit především cesta, nikoliv jídlo. Formuláře dodám. Domluvíte-li se, nemusí akci vést vyškolený OHB. Také na podzimní a zimní prázdniny hledáme, kdo se jich ujme.

Spolek přátel hradu Lukova pořádá na Lukově brigády většinou poslední sobotu v měsíci. Doporučujeme přijet zejména poslední srpnový víkend, kdy bude společná akce KPL a SPHL s brigádou, dnem otevřených dveří, setkáním účastníků turnusů PsB a valnou hromadou KPL. Na podzim SPHL vydá knihu lukovských pověstí, sesbíraných panem řídícím Rudolfem Matoušem. Objednat si ji můžete již dnes, bude stát kolem 100,-Kč.

Hrad Lukov se začal budovat na místě pravěkého halštatského hradiště počátkem 13. století. Byl mnohokrát přestavován a dvakrát vypálen. Opuštěn byl kolem roku 1800. Podrobné informace o historii hradu najdeš v brožurce Průvodce dějinami hradu Lukova nebo na internetu, kam jsme ji též přepsali. Jsou tam i další informace o KPL a o místním Spolku přátel hradu Lukova, se kterým spolupracujeme na opravách zříceniny hradu. Najdeš nás na http://www.ecn.cz/kpl nebo http://www.ecn.cz/sphl. Budeme rádi, když i Ty přispěješ krátkou zprávou o některé akci či fotografií, aby tyto informace nebyly tak strohé.

Na Lukově letos probíhají tyto práce:
- dozdívání koruny zdiva západního paláce
- úprava zásypu kleneb paláce, jejich izolace vrstvou jílu a vrstvou suti včetně odvodnění. Úprava na vyhlídkovou plošinu.
- archeologický výzkum jižního parkánu
- odkopání suti na přístupové cestě ke gotické bráně
- odkopání suti podél severní hradby hlavního nádvoří
- vysekání kopřiv apod. v celém areálu horního i dolního hradu
- protipožární izolace a obložení místnosti ve vstupní věži, její úprava na klubovnu
- zazdění vypadlé jižní hradby mezi pilířky
- příprava na opravy věže Svatojánka
- vyklízení sklepení od napadané suti
- v případě převodu pozemku dolního hradu na obec se začne i s jeho úpravou na amfiteátr pro vystoupení folkařů a skupin historického šermu
- další práce, jak je přinese čas a archeologické objevy.
 


V Praze 31. července 1998                                       George

ZČ HB KPL, Jiří Dražil, Španielova 1291/6, 163 00 Praha 6-Řepy,
tel. 02/3019775 večer, do zaměstnání 02/67005956, E-mail: kpl@email.cz